Opublikowano Dodaj komentarz

Czy biokominek jest bezpieczny?

czy-biokominek-jest-bezpieczny

Część użytkowników nie jest przekonana co do bezpieczeństwa eksploatacji biokominków. W przestrzeni medialnej pojawiają się sygnały, związane z niebezpieczeństwem używania tego typu ogrzewaczy. Wskazuje się na ryzyko powstania pożaru przez nieumiejętne uzupełnianie paliwa, które może grozić wylaniem się cieczy poza obręb biokominka. Czy użytkowanie tego typu urządzeń domowych rzeczywiście niesie za sobą niebezpieczeństwo? Sprawdzamy, dlaczego część tych informacji jest źle interpretowana przez odbiorców.

Czy biokominek jest niebezpiecznym emitentem spalin?

Biokominek to ekologiczny kominek, który nie emituje podczas spalania szkodliwych związków. Z tego względu, jest to urządzenie w pełni bezpieczne, które umożliwia uzyskanie ciepłoty wewnątrz pomieszczenia, przy zachowaniu odpowiednich parametrów jakościowych powietrza. Paliwo wykorzystywane w biokominkach nie emituje do atmosfery szkodliwych gazów, jak jest w przypadku spalania węgla czy pelletu. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi tego typu kominki stosuje się także w blokach mieszkalnych i wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania zwykłych pieców na opał. Mit związany z emitowaniem smogu przez biokominki jest absolutnie nieprawdziwy i nie może być brany na poważnie – w tym kontekście biokominek jest urządzeniem jak najbardziej bezpiecznym w eksploatacji. 

Czy biokominek może być źródłem pożaru?

Z czym zatem wiąże się ryzyko użytkowania biokominków, skoro nie emitują do pomieszczenia żadnych negatywnych związków chemicznych? Często podnosi się kwestię dotyczącą zagrożenia pożarowego. Nieumiejętne dozowanie paliwa, np. w bardzo dużych ilościach, może sprawić, że ogień obejmie przestrzeń także poza obrębem urządzenia. Współczesne biokominki posiadają jednak zabezpieczenia, np. w postaci szyby i systemów rowkowych, które zabezpieczają przed nieoczekiwanym wyjściem płomieni na zewnątrz. Inne biokominki posiadają zamykane drzwiczki, które wraz z systemem zbiornikowym zapobiegają hipotetycznemu pożarowi. O ile w przypadku ręcznych biokominków istnieje pewne ryzyko, że w momencie dozowania bioetanolu dojdzie z jakiegoś powodu do rozlania się paliwa – to jest to sytuacja absolutnie skrajna. Musiałby wówczas zaistnieć jeszcze jeden czynnik, jakim jest intencjonalne podpalenie wylanej mieszaniny.

Z czym wiąże się ryzyko użytkowania biokominków?

Warto pamiętać, aby przed dolewaniem paliwa do biokominków manualnych upewnić się, czy wewnątrz nie tli się jeszcze płomień. Jeśli cały proces uzupełniania cieczy odbędzie się zgodnie z instrukcjami producenta, to ryzyko jakiegokolwiek wypadku jest zredukowane do zera. Wybuchające biokominki są sytuacją absolutnie skrajną, która przy normalnym użytkowaniu sprzętu nie może mieć miejsca. Ryzyko powstania niebezpieczeństw jest podobne, jak w przypadku zwarcia instalacji elektrycznej w budynku czy nieumiejętnego użytkowania kuchenki gazowej. Warto zatem, zważając na ewentualne zagrożenia, sugerować się instrukcjami producenta dotyczącymi eksploatacji urządzenia, a w szczególności metod uzupełniania paliwa i wygaszania biokominka.

Dlaczego warto wybierać sprawdzone biokominki?

Ryzyko użytkowania biokominków może się pojawiać także w kontekście zakupienia bardzo taniego sprzętu, który pochodzi od niesprawdzonego producenta. Konsumenci, skuszeni niską ceną urządzenia, decydują się na niepewną inwestycję. Może się okazać, że biokominek niewiadomego pochodzenia nie jest dostosowany do wymogów bezpieczeństwa, przez co będzie potencjalnym ryzykiem dla zdrowia i życia mieszkańców danego obiektu. Są to, podobnie jak w przypadku pożarów, sytuacje skrajne – ale mamy na nie wpływ i możemy je redukować podejmując rozważne decyzje zakupowe. Jeśli zatem chcemy mieć pewność, że nasz sprzęt jest bezpieczny – wybierajmy produkty od sprawdzonych firm produkujących biokominki, np. marki Ferretti. Bezpieczeństwo użytkowania wzmacnia także zastosowanie szyby hartowanej czy możliwość manualnego regulowania intensywności płomienia, jak jest to m.in. możliwe w kontekście eksploatacji kominków KRONOS lub IBIS.

Ferretti Biokominek wiszący EOS

Najbezpieczniejsze biokominki do użytku domowego

Największe bezpieczeństwo użytkowania biokominków związane jest z zastosowaniem urządzeń automatycznych. Tego typu kominki są sterowane komputerowo. Posiadają wyodrębniony zbiornik z paliwem, dlatego użytkownik nie musi dozować bioetanolu bezpośrednio do rowków, gdyż wszystko dzieje się automatycznie. Automatyczny biokominek można bardzo często sterować za pomocą pilota lub aplikacji w smartfonie – wszystko zależy od rodzaju zakupionego urządzenia. W kominkach automatycznych występuje pełna cyrkulacja oparów, wobec czego jest to kominek bezzapachowy – co może być dodatkowym atutem urządzenia. Warto pamiętać, aby dozować do biokominka, bez względu jakiego rodzaju jest to urządzenie, wyłącznie sprawdzone paliwo dostosowane do sprzętu. Wlanie innej mieszanki paliwowej może spowodować nadmierne rozgrzewanie się poszczególnych elementów budowy biokominka, co zwiększa ryzyko jego uszkodzenia.

Biokominek AFRODYTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *