Opublikowano Dodaj komentarz

Czy biokominek grzeje i daje ciepło?

Biokominki cieszą się coraz większą popularnością i nic dziwnego – jest to nowatorskie rozwiązanie, które doskonale wpisze się w aranżację wnętrza. Co więcej, taki nowoczesny kominek można umieścić w każdym, nawet najmniejszym pomieszczeniu – także w bloku. Świadomi wielu zalet obecni i przyszli użytkownicy często pytają o to, czy biokominek grzeje i daje ciepło. Dokładnie przyjrzeliśmy się tej kwestii i poniżej podajemy kilka najważniejszych informacji, które pomogą Ci w podjęciu trafnej decyzji co do wyboru biokominka. 

Czy biokominek grzeje i daje ciepło?

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem nowoczesnego kominka na biopaliwo, to musisz wiedzieć, że jest nie tylko piękny, ale również funkcjonalny. Biokominki naprawdę grzeją i dają ciepło! To bardzo dobra wiadomość, która przekonała wiele osób do tego nowatorskiego i ekologicznego rozwiązania. 

Oprócz możliwości grzewczych biokominki mają całą listę zalet. Nie wymagają podłączenia do komina, a sam montaż jest łatwy i zajmuje tylko chwilę. Dodatkowo, jak wskazuje sama nazwa, płomień pochodzi z biopaliwa, dlatego nie trzeba martwić się o to, kto przygotuje opał i posprząta palenisko. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich instalację. 

Jeżeli stoisz przed zakupem biokominka, na jaką moc grzewczą możesz liczyć? Przyjrzyjmy się kilku faktom.

Ile ciepła daje biokominek?

Ostatecznie ilość ciepła, jaką zapewni Twój biokominek, określa specjalny parametr, nazywany mocą grzewczą. Wyraża się ją w kilowatach (kW). Popularne na rynku biokominki prezentują szacunkową moc grzewczą na poziomie 2 kW. Dla porównania standardowy grzejnik posiada moc 1,5-2 kW, a typowy wkład kominowy 7-14 kW.

W tym zestawieniu ilość ciepła oddawanego przez biokominek wydaje się całkiem spora. Uznaje się, że 2 kW ciepła wystarczą, żeby ogrzać 20-30 m2 w budynku z prawidłową izolacją termiczną. Wyraźnie więc widać, że biokominek grzeje i daje ciepło. Ale na ostateczny efekt wpływ mają jeszcze dwa czynniki.

Wielkość pojemnika i otwarcie przesłony

Faktyczna moc grzewcza biokominka zależy przede wszystkim od wielkości biopojemnika oraz tego, w jakim stopniu otwarta jest przesłona. Poprzez regulację dopływu powietrza można regulować intensywność spalania dostarczanego paliwa. Aby osiągnąć maksymalne efekty grzewcze, w pomieszczeniu powinna następować swobodna wymiana powietrza, co najmniej raz na godzinę. Jeżeli więc zdecydujesz się na biokominek, upewnij się, że w wybranym miejscu zapewniona jest odpowiednia wentylacja. Może to być system wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Ważne jest, aby anemostaty lub kratki nie były zamknięte bądź zaślepione. Tlen absorbowany przez biokominek to czynnik niezbędny dla osiągnięcia pożądanej mocy grzewczej.

Kaloryczność spalanych materiałów

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, jest kaloryczność spalanego paliwa, innymi słowy jego wartość opałowa wyrażona w megadżulach (MJ). Dla biopaliwa kaloryczność określa się na poziomie około 30 MJ/kg. To bardzo dużo w porównaniu z drewnem, które „oddaje” jakieś 16 MJ/kg. Jeżeli masz biokominek i chcesz, żeby należycie oddawał ciepło, zadbaj o wysokiej jakości paliwo. Nawet jeżeli jest nieco droższe niż opał innego rodzaju, wyraźnie widać, że okazuje się znacznie bardziej wydajne.

Czy biokominek ogrzeje cały dom?

Wiesz już, że biokominek grzeje i daje ciepło. To kolejna ogromna zaleta tego innowacyjnego rozwiązania. Ale czy taki kominek ogrzeje całe mieszkanie lub dom? Urządzenie z pewnością poradzi sobie z dogrzaniem wybranego pomieszczenia, ale jeśli chodzi o system ogrzewania całej powierzchni mieszkalnej, zdecydowanie lepiej sprawdzą się tradycyjne kominki.

Standardowe rozwiązania wyposażono w systemy rozprowadzania ciepła, takie jak płaszcz wodny. Dzięki temu mogą efektywnie ogrzewać nawet duże powierzchnie. W przypadku biokominka najbardziej rozsądną opcją jest traktowanie go jako dodatkowe źródło ciepła. 

Biokominek idealnie sprawdzi się w okresach przejściowych, na przykład jesienią. Jeśli nie chcesz jeszcze włączać centralnego ogrzewania, a jedynie podnieść o kilka stopni temperaturę pomieszczenia, moc grzewcza biopaliwa okaże się strzałem w dziesiątkę.

Jest jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że biokominek nie może być używany do ciągłego palenia. Aby uzupełnić i dolać do pojemnika biopaliwo, kominek musi być zimny – ogień nie może się w nim tlić. 

Ile kosztuje ogrzewanie biokominkiem?

Jeśli chcesz mieć pełny obraz sytuacji, musisz wiedzieć ile kosztuje ogrzewanie biokomikiem. Paliwo występuje w formie płynu lub żelu. Biopaliwo świetnej jakości to wydatek około 10 zł / litr. Można przyjąć, że spalanie takiej masy w zależności od indywidualnych preferencji i ustawień wysokości płomienia, potrwa od 3 do 6 godzin. Z prostej kalkulacji wynika więc, że ogrzewanie biokominkiem od 30 do 60 godzin to koszt zaledwie 100 zł. Jak widać, to nowatorskie rozwiązanie nie zrujnuje domowego budżetu.

Biokominek – czy warto?

Czy zatem warto zdecydować się na biokominek? Zdecydowanie tak. Nowoczesne modele doskonale wyglądają. Styl, elegancja i niebanalny design biokominków nadadzą uroku każdemu wnętrzu. Jak zauważyliśmy, urządzenie nie jest drogie ani trudne w utrzymaniu. I co najważniejsze – biokominek grzeje i daje ciepło!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *