Ogrzewanie domu pelletem cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Związane jest to nierozerwalnie z zaletami, jakie ono oferuje. Przede wszystkim ma on pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo oferuje wysoki komfort użytkowania, jak i nie jest to drogi sposób ogrzewania. Jakie koszty generuje ogrzewanie piecem na pellet i czy naprawdę jest to korzystne rozwiązanie?
Co to jest pellet?
Pellet to paliwo grzewcze zaliczane do biomasy ze względu na swoje naturalne pochodzenie. Stąd też jest to zdecydowanie lepsza alternatywa w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów CO, które zgodnie z obecnymi tendencjami będą z czasem zastępowane innymi źródłami. To paliwo pochodzące z drzew o najlepszej kaloryczności. Ma on postać granulatu, peletu skąd wywodzi się jego nazwa. Jest to odpowiedni rodzaj paliwa do pieców z załadunkiem, dostosowany do wymagań urządzeń grzewczych w tak zwanej 5 klasie.
Piec na pellet – czy warto go wybrać?
Piece na pellet mają wiele zalet. Jednak ze względu na konieczność dodatkowej inwestycji często odstraszają potencjalnych klientów. Niepotrzebnie, ponieważ wydatek poniesiony przy jego zakupie szybko się zwraca ze względu na wysoką ekonomię i jakość grzania. Piec na pellet nie wymaga od nas w zasadzie żadnej obsługi. Ogranicza się ona do uzupełnienia podajnika o pellet i wybranie interesujących nas ustawień działania.
Ekologiczne piece na pellet naszej marki powstają tylko z wysokiej jakości stali o odpowiedniej grubości. Dzięki temu są one w pełni odporne na różnego rodzaju uszkodzenia czy negatywne działanie wysokich temperatur. Jedną z największych zalet ich zastosowania jest zdecydowanie niski koszt ich użytkowania. Oznacza to, że możemy znacznie ograniczyć koszty poniesione na ogrzewanie przy jednoczesnej wysokiej wydajności niezależnie od panujących warunków.
Jaki piec na pellet wybrać?
Małe piece o wartości 6kW będą odpowiednie w przypadku mniejszej ilości miejsca – do 70 m2. Piece stalowe na pellet 8kW pozwolą nam ogrzać dom o powierzchni nawet 85 m2. Piec stalowy na pellet z płaszczem wodnym to dobre rozwiązanie do podłączenia instalacji grzewczej w domu. Poradzi sobie on także w większych metrażach powyżej 100m2. Wszystkie z nich znajdziesz w naszej ofercie produktowej.
Ceny za pellet
Ceny za tonę pelletu plasują się na poziomie około 500-1000 zł za tonę surowca. Duży rozstaw cen spowodowany jest różnicą w wydajności czy rodzajem oferowanego paliwa. Pellet sosnowy to koszt sięgający nawet 900 zł za tonę. Ceny za biomasę są jednak o wiele bardziej atrakcyjne w porównaniu do tradycyjnych form. Jednak ze względu na niższą wartość opałową koszt ogrzewania może okazać się zbliżony. Jest to natomiast rozwiązanie w pełni ekologiczne, dzięki któremu wspieramy środowisko i świeże powietrze. Pellet jest naturalnym paliwem, uzyskiwanym z odpadów drzewnych poddawanych procesowi prasowania pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu jest on bardzo skoncentrowany. W wyniku spalania pelletu uzyskujemy energię grzewczą na poziomie około 4,6 kWh.
Koszty ogrzewania pelletem
Aby obliczyć koszty ogrzewania pelletem, musimy przeanalizować indywidualne parametry danego budynku. Dane te pozwolą nam oszacować potrzebną ilość surowca grzewczego. Na jego ilość wpływ mają kwestie takie jak między innymi:
- m2 budynku,
- stopień izolacji budynku,
- rodzaj pieca,
- wydajność i jakość pelletu,
- temperatura i warunki zewnętrzne.
Do ogrzania domu o powierzchni około 100 m2 w nowym budownictwie o wysokiej izolacji wystarczającą ilością będą dwie lub trzy tony dobrej jakości pelletu. Natomiast w przypadku większego metrażu, powyżej 100 m2, i słabej izolacji termicznej, potrzebna będzie nam o wiele większa ilość biopaliwa. W czasie sezonu grzewczego możemy potrzebować nawet 5 ton pelletu.
Zalety ogrzewania pelletem
Piec na pellet to rozwiązanie w zasadzie niewymagające obsługi. Modele z podajnikiem o wysokiej pojemności po zasypaniu mogą pracować nawet przez tydzień bez konieczności uzupełniania. Modele te są w pełni automatyczne, niewymagające ręcznego podpalania, ponieważ wszystko odbywa się z pomocą specjalistycznych grzałek. Piec na pellet zasilany paliwem odnawialnym to rozwiązanie bardzo przyjazne dla środowiska.
W przeciwieństwie do węgla kamiennego nie ma obaw co do jego zasobności i wyższej ceny za pellet w przyszłych latach. Piece na pellet cechuje niska ilość wytwarzanego popiołu. W porównaniu do tradycyjnych form ilość odpadów po spaleniu jest minimalna. Dodatkowo można wykorzystać je jako naturalny nawóz. Oprócz małej ilości popiołu generuje także niską ilość spalin i substancji smolistych, dzięki czemu jest to rozwiązanie przyjazne środowisku.
Czy warto zdecydować się na montaż pieca na pellet?
Piec na pellet jest zdecydowanie przyszłością ogrzewania. To ekologiczne i w pełni odnawialne źródło energii o niskich kosztach eksploatacyjnych. Stąd też ciągle rosnąca popularność tego typu rozwiązań. Warto zadbać o zakup dobrej jakości pieca na pellet, który posłuży nam bezawaryjnie przez wiele lat. W poszukiwaniu solidnych i trwałych produktów w korzystnych cenach sprawdź naszą ofertę i wybierz dla siebie idealny piec na pellet.