Opublikowano Dodaj komentarz

Kominek elektryczny – jaki wybrać?

Kominek jest jednym z najpiękniejszych elementów dekoracyjnych salonu. Niestety, nieraz warunki zabudowy w mieszkaniu nie pozwalają na zamontowanie kominka tradycyjnego, czyli opalanego drewnem lub zasilanego gazem. Jednak nic straconego – coraz większym zainteresowaniem cieszą się modele wykorzystujące energię elektryczną. Chociaż nie wymagają odprowadzania dymu, doprowadzenia gazu czy dokładania do ognia, oferują pożądane przez nas niepowtarzalne ciepło i domowy, przytulny klimat.

Kominki elektryczne jako elementy dekoracyjne posiadają wiele zalet. Są nieskomplikowane w montażu, a dodatkowo wyjątkowo bezpieczne. Łatwo też zadbać o ich czystość. Bogata oferta naszego sklepu internetowego Ferretti wychodzi naprzeciw oczekiwaniom każdego miłośnika tradycyjnego blasku i ciepła. Tylko który spośród prezentowanych modeli kominków elektrycznych wybrać? Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym rozwiązaniom.

Zasada działania elektrycznego kominka

Kominek elektryczny nie posiada oczywiście prawdziwego, trzaskającego płomienia. Źródłem światła są najczęściej wysokiej jakości diody LED. Obraz wyświetlany na ekranie jest tak stylizowany, aby prezentować ułożenie kawałków drewna lub węgielków, a podświetlenie imituje płomień ognia. Takie rozwiązanie stanowi doskonały substytut prawdziwego kominka, a dodatkowo – jest bezpieczne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Niektóre modele wykorzystują ekrany LCD otoczone lustrami, aby prezentować efekt płomienia.

Aby jeszcze zwiększyć złudzenie prawdziwego ognia oraz wprowadzić do wnętrza niepowtarzalny klimat, wielu producentów stosuje nowoczesne rozwiązania. Niektórzy proponują wypukłą szybę, która daje efekt 3D. W innych kominkach elektrycznych zastosowano emitery wodnej mgiełki, której zadaniem jest imitować dym. Wszystko po to, by jak najlepiej naśladować rzeczywisty płomień. Połączenie pary wodnej oraz światła tworzy realistyczną iluzję prawdziwego płomienia i dymu. Taki kominek elektryczny z pewnością spodoba się nawet najbardziej wymagającym i będzie ozdobą każdego salonu.

Dodatkową zaletą kominków elektrycznych jest ich funkcja ogrzewania powietrza. Modele w nią wyposażone przestają pełnić jedynie zadania dekoracyjne, a stają się również funkcjonalne – mogą dogrzać wnętrze i pomóc w stworzeniu strefy relaksu w salonie. Obecnie producenci kominków elektrycznych wykorzystują dwie główne metody ogrzewania – przez grzałkę lub podczerwień. Obie mają swoje zalety i wady. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na innowacyjne zastosowanie podczerwieni do zwiększania temperatury wewnątrz pomieszczenia. Ta metoda okazuje się nieco tańsza w eksploatacji, a jednocześnie nie wysusza powietrza. 

Rodzaje kominków elektrycznych

Kominek elektryczny wolnostojący 

Tego typu rozwiązanie przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi charakterystycznego ciepła i klimatu, jaki nadaje wnętrzu kominek. Wolnostojące kominki mają różne wzory i formy, najczęściej takie, które imitują prawdziwy kominek opalany drewnem. Stawia się je na podłodze i stanowią doskonały element dekoracyjny salonu. Modele wolnostojące można umieścić także w innych pomieszczeniach – właściwie w każdym zakątku domu. Nie trzeba przy tym obawiać się poparzeń lub uszkodzenia powierzchni, ponieważ producenci stosują diody LED, które są w pełni bezpieczne i posiadają zabezpieczenia przed przegrzaniem się.

Oferta kominków wolnostojących dostępna w naszym sklepie internetowym spodoba się każdemu. Przykładem są modele z serii Cloe, dostępne w różnych kolorach – to świetny dowód na minimalistyczne, ale gustowne wykończenie, które doskonale pasuje do wnętrz urządzonych zarówno klasycznie, jak i nowocześnie. Kominki Cloe wyposażone są dodatkowo w elektroniczny wyświetlacz temperatury, timer, regulację natężenia oświetlenia i wiele innych udogodnień.

Kominki naścienne – do zabudowy

Alternatywą dla kominków wolnostojących, są modele przeznaczone do zabudowy naściennej. Najczęściej mają formę prostokątnego wkładu, z ramą lub bez. Te, które posiadają ramę, można po prostu zawiesić bez kucia ścian i tworzenia dedykowanej wnęki. Tego typu kominki do zabudowy świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Przykładem mogą być produkty z linii wkładów TOM, które dają efekt palącego się drewna i posiadają dwa poziomy grzania – 1000 W lub 2000 W.

Kominki elektryczne z funkcją ogrzewania lub bez niej

Oprócz sposobu montażu, kominki elektryczne można podzielić na dwie grupy: z wbudowaną funkcją ogrzewania lub bez niej. Jaki model wybrać? Wiele zależy od osobistych preferencji. Jeżeli wybieramy kominek tylko po to, aby zwiększyć walory estetyczne pomieszczenia i umieścić w nim piękny element dekoracyjny, imitujący żywy płomień, nie warto dopłacać do modeli emitujących ciepło. Taka decyzja pozwoli również zaoszczędzić na eksploatacji, ponieważ rachunki za prąd nie wzrosną zbyt drastycznie. 

Z drugiej strony, jeżeli chcemy zyskać dodatkową możliwość ogrzania pomieszczenia w chłodniejsze, jesienne lub zimowe dni, warto skorzystać z oferty Ferretti i wybrać kominek z funkcją ogrzewania. Modele tego typu wykorzystują umieszczoną wewnątrz grzałkę lub emiter podczerwieni – obie technologie są bardzo energooszczędne i bezpieczne. 

Jak widać, kominki elektryczne mogą skutecznie zastępować te opalane drewnem lub gazem. Nie tylko wspaniale dekorują wnętrze, ale też niezwykle realistycznie imitują prawdziwy płomień i dym. Salon wyposażony w taki kominek przyciąga wszystkich domowników swoim ciepłem i niepowtarzalnym klimatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *