Opublikowano Dodaj komentarz

Czy biokominek jest bezpieczny?

czy-biokominek-jest-bezpieczny

Część użytkowników nie jest przekonana co do bezpieczeństwa eksploatacji biokominków. W przestrzeni medialnej pojawiają się sygnały, związane z niebezpieczeństwem używania tego typu ogrzewaczy. Wskazuje się na ryzyko powstania pożaru przez nieumiejętne uzupełnianie paliwa, które może grozić wylaniem się cieczy poza obręb biokominka. Czy użytkowanie tego typu urządzeń domowych rzeczywiście niesie za sobą niebezpieczeństwo? Sprawdzamy, dlaczego część tych informacji jest źle interpretowana przez odbiorców.

Czy biokominek jest niebezpiecznym emitentem spalin?

Biokominek to ekologiczny kominek, który nie emituje podczas spalania szkodliwych związków. Z tego względu, jest to urządzenie w pełni bezpieczne, które umożliwia uzyskanie ciepłoty wewnątrz pomieszczenia, przy zachowaniu odpowiednich parametrów jakościowych powietrza. Paliwo wykorzystywane w biokominkach nie emituje do atmosfery szkodliwych gazów, jak jest w przypadku spalania węgla czy pelletu. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi tego typu kominki stosuje się także w blokach mieszkalnych i wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania zwykłych pieców na opał. Mit związany z emitowaniem smogu przez biokominki jest absolutnie nieprawdziwy i nie może być brany na poważnie – w tym kontekście biokominek jest urządzeniem jak najbardziej bezpiecznym w eksploatacji. 

Czy biokominek może być źródłem pożaru?

Z czym zatem wiąże się ryzyko użytkowania biokominków, skoro nie emitują do pomieszczenia żadnych negatywnych związków chemicznych? Często podnosi się kwestię dotyczącą zagrożenia pożarowego. Nieumiejętne dozowanie paliwa, np. w bardzo dużych ilościach, może sprawić, że ogień obejmie przestrzeń także poza obrębem urządzenia. Współczesne biokominki posiadają jednak zabezpieczenia, np. w postaci szyby i systemów rowkowych, które zabezpieczają przed nieoczekiwanym wyjściem płomieni na zewnątrz. Inne biokominki posiadają zamykane drzwiczki, które wraz z systemem zbiornikowym zapobiegają hipotetycznemu pożarowi. O ile w przypadku ręcznych biokominków istnieje pewne ryzyko, że w momencie dozowania bioetanolu dojdzie z jakiegoś powodu do rozlania się paliwa – to jest to sytuacja absolutnie skrajna. Musiałby wówczas zaistnieć jeszcze jeden czynnik, jakim jest intencjonalne podpalenie wylanej mieszaniny.

Z czym wiąże się ryzyko użytkowania biokominków?

Warto pamiętać, aby przed dolewaniem paliwa do biokominków manualnych upewnić się, czy wewnątrz nie tli się jeszcze płomień. Jeśli cały proces uzupełniania cieczy odbędzie się zgodnie z instrukcjami producenta, to ryzyko jakiegokolwiek wypadku jest zredukowane do zera. Wybuchające biokominki są sytuacją absolutnie skrajną, która przy normalnym użytkowaniu sprzętu nie może mieć miejsca. Ryzyko powstania niebezpieczeństw jest podobne, jak w przypadku zwarcia instalacji elektrycznej w budynku czy nieumiejętnego użytkowania kuchenki gazowej. Warto zatem, zważając na ewentualne zagrożenia, sugerować się instrukcjami producenta dotyczącymi eksploatacji urządzenia, a w szczególności metod uzupełniania paliwa i wygaszania biokominka.

Dlaczego warto wybierać sprawdzone biokominki?

Ryzyko użytkowania biokominków może się pojawiać także w kontekście zakupienia bardzo taniego sprzętu, który pochodzi od niesprawdzonego producenta. Konsumenci, skuszeni niską ceną urządzenia, decydują się na niepewną inwestycję. Może się okazać, że biokominek niewiadomego pochodzenia nie jest dostosowany do wymogów bezpieczeństwa, przez co będzie potencjalnym ryzykiem dla zdrowia i życia mieszkańców danego obiektu. Są to, podobnie jak w przypadku pożarów, sytuacje skrajne – ale mamy na nie wpływ i możemy je redukować podejmując rozważne decyzje zakupowe. Jeśli zatem chcemy mieć pewność, że nasz sprzęt jest bezpieczny – wybierajmy produkty od sprawdzonych firm produkujących biokominki, np. marki Ferretti. Bezpieczeństwo użytkowania wzmacnia także zastosowanie szyby hartowanej czy możliwość manualnego regulowania intensywności płomienia, jak jest to m.in. możliwe w kontekście eksploatacji kominków KRONOS lub IBIS.

Ferretti Biokominek wiszący EOS

Najbezpieczniejsze biokominki do użytku domowego

Największe bezpieczeństwo użytkowania biokominków związane jest z zastosowaniem urządzeń automatycznych. Tego typu kominki są sterowane komputerowo. Posiadają wyodrębniony zbiornik z paliwem, dlatego użytkownik nie musi dozować bioetanolu bezpośrednio do rowków, gdyż wszystko dzieje się automatycznie. Automatyczny biokominek można bardzo często sterować za pomocą pilota lub aplikacji w smartfonie – wszystko zależy od rodzaju zakupionego urządzenia. W kominkach automatycznych występuje pełna cyrkulacja oparów, wobec czego jest to kominek bezzapachowy – co może być dodatkowym atutem urządzenia. Warto pamiętać, aby dozować do biokominka, bez względu jakiego rodzaju jest to urządzenie, wyłącznie sprawdzone paliwo dostosowane do sprzętu. Wlanie innej mieszanki paliwowej może spowodować nadmierne rozgrzewanie się poszczególnych elementów budowy biokominka, co zwiększa ryzyko jego uszkodzenia.

Biokominek AFRODYTA

Opublikowano Dodaj komentarz

Czy biokominek grzeje i daje ciepło?

Biokominki cieszą się coraz większą popularnością i nic dziwnego – jest to nowatorskie rozwiązanie, które doskonale wpisze się w aranżację wnętrza. Co więcej, taki nowoczesny kominek można umieścić w każdym, nawet najmniejszym pomieszczeniu – także w bloku. Świadomi wielu zalet obecni i przyszli użytkownicy często pytają o to, czy biokominek grzeje i daje ciepło. Dokładnie przyjrzeliśmy się tej kwestii i poniżej podajemy kilka najważniejszych informacji, które pomogą Ci w podjęciu trafnej decyzji co do wyboru biokominka. 

Czy biokominek grzeje i daje ciepło?

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem nowoczesnego kominka na biopaliwo, to musisz wiedzieć, że jest nie tylko piękny, ale również funkcjonalny. Biokominki naprawdę grzeją i dają ciepło! To bardzo dobra wiadomość, która przekonała wiele osób do tego nowatorskiego i ekologicznego rozwiązania. 

Oprócz możliwości grzewczych biokominki mają całą listę zalet. Nie wymagają podłączenia do komina, a sam montaż jest łatwy i zajmuje tylko chwilę. Dodatkowo, jak wskazuje sama nazwa, płomień pochodzi z biopaliwa, dlatego nie trzeba martwić się o to, kto przygotuje opał i posprząta palenisko. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich instalację. 

Jeżeli stoisz przed zakupem biokominka, na jaką moc grzewczą możesz liczyć? Przyjrzyjmy się kilku faktom.

Ile ciepła daje biokominek?

Ostatecznie ilość ciepła, jaką zapewni Twój biokominek, określa specjalny parametr, nazywany mocą grzewczą. Wyraża się ją w kilowatach (kW). Popularne na rynku biokominki prezentują szacunkową moc grzewczą na poziomie 2 kW. Dla porównania standardowy grzejnik posiada moc 1,5-2 kW, a typowy wkład kominowy 7-14 kW.

W tym zestawieniu ilość ciepła oddawanego przez biokominek wydaje się całkiem spora. Uznaje się, że 2 kW ciepła wystarczą, żeby ogrzać 20-30 m2 w budynku z prawidłową izolacją termiczną. Wyraźnie więc widać, że biokominek grzeje i daje ciepło. Ale na ostateczny efekt wpływ mają jeszcze dwa czynniki.

Wielkość pojemnika i otwarcie przesłony

Faktyczna moc grzewcza biokominka zależy przede wszystkim od wielkości biopojemnika oraz tego, w jakim stopniu otwarta jest przesłona. Poprzez regulację dopływu powietrza można regulować intensywność spalania dostarczanego paliwa. Aby osiągnąć maksymalne efekty grzewcze, w pomieszczeniu powinna następować swobodna wymiana powietrza, co najmniej raz na godzinę. Jeżeli więc zdecydujesz się na biokominek, upewnij się, że w wybranym miejscu zapewniona jest odpowiednia wentylacja. Może to być system wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Ważne jest, aby anemostaty lub kratki nie były zamknięte bądź zaślepione. Tlen absorbowany przez biokominek to czynnik niezbędny dla osiągnięcia pożądanej mocy grzewczej.

Kaloryczność spalanych materiałów

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, jest kaloryczność spalanego paliwa, innymi słowy jego wartość opałowa wyrażona w megadżulach (MJ). Dla biopaliwa kaloryczność określa się na poziomie około 30 MJ/kg. To bardzo dużo w porównaniu z drewnem, które „oddaje” jakieś 16 MJ/kg. Jeżeli masz biokominek i chcesz, żeby należycie oddawał ciepło, zadbaj o wysokiej jakości paliwo. Nawet jeżeli jest nieco droższe niż opał innego rodzaju, wyraźnie widać, że okazuje się znacznie bardziej wydajne.

Czy biokominek ogrzeje cały dom?

Wiesz już, że biokominek grzeje i daje ciepło. To kolejna ogromna zaleta tego innowacyjnego rozwiązania. Ale czy taki kominek ogrzeje całe mieszkanie lub dom? Urządzenie z pewnością poradzi sobie z dogrzaniem wybranego pomieszczenia, ale jeśli chodzi o system ogrzewania całej powierzchni mieszkalnej, zdecydowanie lepiej sprawdzą się tradycyjne kominki.

Standardowe rozwiązania wyposażono w systemy rozprowadzania ciepła, takie jak płaszcz wodny. Dzięki temu mogą efektywnie ogrzewać nawet duże powierzchnie. W przypadku biokominka najbardziej rozsądną opcją jest traktowanie go jako dodatkowe źródło ciepła. 

Biokominek idealnie sprawdzi się w okresach przejściowych, na przykład jesienią. Jeśli nie chcesz jeszcze włączać centralnego ogrzewania, a jedynie podnieść o kilka stopni temperaturę pomieszczenia, moc grzewcza biopaliwa okaże się strzałem w dziesiątkę.

Jest jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że biokominek nie może być używany do ciągłego palenia. Aby uzupełnić i dolać do pojemnika biopaliwo, kominek musi być zimny – ogień nie może się w nim tlić. 

Ile kosztuje ogrzewanie biokominkiem?

Jeśli chcesz mieć pełny obraz sytuacji, musisz wiedzieć ile kosztuje ogrzewanie biokomikiem. Paliwo występuje w formie płynu lub żelu. Biopaliwo świetnej jakości to wydatek około 10 zł / litr. Można przyjąć, że spalanie takiej masy w zależności od indywidualnych preferencji i ustawień wysokości płomienia, potrwa od 3 do 6 godzin. Z prostej kalkulacji wynika więc, że ogrzewanie biokominkiem od 30 do 60 godzin to koszt zaledwie 100 zł. Jak widać, to nowatorskie rozwiązanie nie zrujnuje domowego budżetu.

Biokominek – czy warto?

Czy zatem warto zdecydować się na biokominek? Zdecydowanie tak. Nowoczesne modele doskonale wyglądają. Styl, elegancja i niebanalny design biokominków nadadzą uroku każdemu wnętrzu. Jak zauważyliśmy, urządzenie nie jest drogie ani trudne w utrzymaniu. I co najważniejsze – biokominek grzeje i daje ciepło!

Opublikowano Dodaj komentarz

Kominek elektryczny – jaki wybrać?

Kominek jest jednym z najpiękniejszych elementów dekoracyjnych salonu. Niestety, nieraz warunki zabudowy w mieszkaniu nie pozwalają na zamontowanie kominka tradycyjnego, czyli opalanego drewnem lub zasilanego gazem. Jednak nic straconego – coraz większym zainteresowaniem cieszą się modele wykorzystujące energię elektryczną. Chociaż nie wymagają odprowadzania dymu, doprowadzenia gazu czy dokładania do ognia, oferują pożądane przez nas niepowtarzalne ciepło i domowy, przytulny klimat.

Kominki elektryczne jako elementy dekoracyjne posiadają wiele zalet. Są nieskomplikowane w montażu, a dodatkowo wyjątkowo bezpieczne. Łatwo też zadbać o ich czystość. Bogata oferta naszego sklepu internetowego Ferretti wychodzi naprzeciw oczekiwaniom każdego miłośnika tradycyjnego blasku i ciepła. Tylko który spośród prezentowanych modeli kominków elektrycznych wybrać? Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym rozwiązaniom.

Zasada działania elektrycznego kominka

Kominek elektryczny nie posiada oczywiście prawdziwego, trzaskającego płomienia. Źródłem światła są najczęściej wysokiej jakości diody LED. Obraz wyświetlany na ekranie jest tak stylizowany, aby prezentować ułożenie kawałków drewna lub węgielków, a podświetlenie imituje płomień ognia. Takie rozwiązanie stanowi doskonały substytut prawdziwego kominka, a dodatkowo – jest bezpieczne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Niektóre modele wykorzystują ekrany LCD otoczone lustrami, aby prezentować efekt płomienia.

Aby jeszcze zwiększyć złudzenie prawdziwego ognia oraz wprowadzić do wnętrza niepowtarzalny klimat, wielu producentów stosuje nowoczesne rozwiązania. Niektórzy proponują wypukłą szybę, która daje efekt 3D. W innych kominkach elektrycznych zastosowano emitery wodnej mgiełki, której zadaniem jest imitować dym. Wszystko po to, by jak najlepiej naśladować rzeczywisty płomień. Połączenie pary wodnej oraz światła tworzy realistyczną iluzję prawdziwego płomienia i dymu. Taki kominek elektryczny z pewnością spodoba się nawet najbardziej wymagającym i będzie ozdobą każdego salonu.

Dodatkową zaletą kominków elektrycznych jest ich funkcja ogrzewania powietrza. Modele w nią wyposażone przestają pełnić jedynie zadania dekoracyjne, a stają się również funkcjonalne – mogą dogrzać wnętrze i pomóc w stworzeniu strefy relaksu w salonie. Obecnie producenci kominków elektrycznych wykorzystują dwie główne metody ogrzewania – przez grzałkę lub podczerwień. Obie mają swoje zalety i wady. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na innowacyjne zastosowanie podczerwieni do zwiększania temperatury wewnątrz pomieszczenia. Ta metoda okazuje się nieco tańsza w eksploatacji, a jednocześnie nie wysusza powietrza. 

Rodzaje kominków elektrycznych

Kominek elektryczny wolnostojący 

Tego typu rozwiązanie przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi charakterystycznego ciepła i klimatu, jaki nadaje wnętrzu kominek. Wolnostojące kominki mają różne wzory i formy, najczęściej takie, które imitują prawdziwy kominek opalany drewnem. Stawia się je na podłodze i stanowią doskonały element dekoracyjny salonu. Modele wolnostojące można umieścić także w innych pomieszczeniach – właściwie w każdym zakątku domu. Nie trzeba przy tym obawiać się poparzeń lub uszkodzenia powierzchni, ponieważ producenci stosują diody LED, które są w pełni bezpieczne i posiadają zabezpieczenia przed przegrzaniem się.

Oferta kominków wolnostojących dostępna w naszym sklepie internetowym spodoba się każdemu. Przykładem są modele z serii Cloe, dostępne w różnych kolorach – to świetny dowód na minimalistyczne, ale gustowne wykończenie, które doskonale pasuje do wnętrz urządzonych zarówno klasycznie, jak i nowocześnie. Kominki Cloe wyposażone są dodatkowo w elektroniczny wyświetlacz temperatury, timer, regulację natężenia oświetlenia i wiele innych udogodnień.

Kominki naścienne – do zabudowy

Alternatywą dla kominków wolnostojących, są modele przeznaczone do zabudowy naściennej. Najczęściej mają formę prostokątnego wkładu, z ramą lub bez. Te, które posiadają ramę, można po prostu zawiesić bez kucia ścian i tworzenia dedykowanej wnęki. Tego typu kominki do zabudowy świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Przykładem mogą być produkty z linii wkładów TOM, które dają efekt palącego się drewna i posiadają dwa poziomy grzania – 1000 W lub 2000 W.

Kominki elektryczne z funkcją ogrzewania lub bez niej

Oprócz sposobu montażu, kominki elektryczne można podzielić na dwie grupy: z wbudowaną funkcją ogrzewania lub bez niej. Jaki model wybrać? Wiele zależy od osobistych preferencji. Jeżeli wybieramy kominek tylko po to, aby zwiększyć walory estetyczne pomieszczenia i umieścić w nim piękny element dekoracyjny, imitujący żywy płomień, nie warto dopłacać do modeli emitujących ciepło. Taka decyzja pozwoli również zaoszczędzić na eksploatacji, ponieważ rachunki za prąd nie wzrosną zbyt drastycznie. 

Z drugiej strony, jeżeli chcemy zyskać dodatkową możliwość ogrzania pomieszczenia w chłodniejsze, jesienne lub zimowe dni, warto skorzystać z oferty Ferretti i wybrać kominek z funkcją ogrzewania. Modele tego typu wykorzystują umieszczoną wewnątrz grzałkę lub emiter podczerwieni – obie technologie są bardzo energooszczędne i bezpieczne. 

Jak widać, kominki elektryczne mogą skutecznie zastępować te opalane drewnem lub gazem. Nie tylko wspaniale dekorują wnętrze, ale też niezwykle realistycznie imitują prawdziwy płomień i dym. Salon wyposażony w taki kominek przyciąga wszystkich domowników swoim ciepłem i niepowtarzalnym klimatem.

Opublikowano 1 komentarz

Jak wybrać biokominek do salonu?

Biokominek to znakomite rozwiązanie dla osób poszukujących nowoczesnych, a jednocześnie nieszablonowych rozwiązań. Pragniesz ocieplić wnętrze swojego salonu? Biokominek stworzy wyjątkowo przytulną atmosferę i szybko ogrzeje pomieszczenie. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków jest to przyjazne środowisku urządzenie, które bez wątpienia  spodoba się każdemu wielbicielowi ekologicznych rozwiązań. Ze względu na mnogość biokominków dostępnych na rynku, wybór odpowiedniego modelu jest stosunkowo trudny. Sprawdź, co warto wybrać do salonu!

Czym jest biokominek?

Biokominek jest specjalnym rodzajem kominka zasilanym etanolem – bezwonnym i całkowicie bezpiecznym biopaliwem. W ofercie Ferretti znajduje się mnóstwo modeli biokominków przeznaczonych do salonu, które różnią się między sobą zarówno konstrukcją, jak i wielkością. Ich wspólną cechą jest natomiast znakomita funkcjonalność. Tym samym, biokominki do salonu stanowią nie tylko piękny element dekoracyjny, ale również doskonale uzupełniają system grzejny pomieszczenia.

Rodzaje biokominków do salonu

Wybór typu biokominka do salonu powinien być uwarunkowany osobistymi preferencjami oraz warunkami panującymi w pomieszczeniu. 

Wolnostojące biokominki są postrzegane jako nieco bardziej praktyczne rozwiązanie. Bierze się to z faktu, że niektóre modele można z powodzeniem użytkować zarówno w domu, jak i na otwartej przestrzeni, w szczególności na tarasie czy też w przydomowym ogrodzie. 

Jeśli jednak zamierzasz umieścić biokominek na ścianie, wówczas warto wybrać model wiszący, który umieszcza się przede wszystkim we wnękach lub w specjalnie przygotowanej ściance działowej. 

Jak urządzić salon z biokominkiem?

Salon to miejsce, gdzie członkowie rodziny spotykają się po długim, niekiedy bardzo wyczerpującym dniu. Warto zadbać o to, aby jego wystrój sprzyjał wypoczynkowi  i atmosferze relaksu. Biokominek to doskonałe uzupełnienie aranżacji tego pomieszczenia, bez względu na jego wielkość czy zabudowę. 

Biokominki wolnostojące

Niezwykle popularny typ aranżacji w salonie to biokominek wolnostojący. Jego największą zaletą jest mobilność. Niemal w każdej chwili można zmieniać lokalizację urządzenia. Dzięki temu nawet duża zmiana aranżacji pomieszczenia nie pociąga za sobą kosztownej przebudowy czy remontu. Biokominek wolnostojący sprawdzi się praktycznie wszędzie, zarówno w pobliżu stołu jadalnego, jak i w otoczeniu mebli wypoczynkowych. W zależności od indywidualnych preferencji polecamy model Ferretti Rea dostępny w trzech uniwersalnych kolorach – białym, szarym i czarnym. Ze względu na niewielkie gabaryty i mobilność stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego kominka, a przy tym zmieści się nawet w bardzo małym salonie. 

Biokominki wiszące

Inne, lecz równie ciekawe rozwiązanie do salonu to biokominek wiszący, w szczególności modele Ferretti Hagen, Ibis czy Eos. Ze względu na niewielką wagę oraz wymiary, można go zamontować praktycznie wszędzie. W małych salonach doskonale prezentuje się na ścianie. Z kolei w przestronnych pomieszczeniach, warto zastanowić się nad zawieszeniem urządzenia bezpośrednio pod sufitem. W ten prosty sposób można uzyskać naprawdę niepowtarzalny i bardzo odważny wystrój. 

Na co zwrócić uwagę wybierając biokominek do salonu?

Aby zainstalować biokominek w salonie, nie potrzeba dodatkowych przewodów kominowych. Można go zainstalować samodzielnie, korzystając z załączonej do produktu instrukcji montażu. 

Stojąc przed wyborem biokominka warto zwrócić uwagę czy urządzenie zostało wyposażone w system zagaszający. Jest to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek na przykład przewrócenia biokominka.

Biokominek emituje ciepło dlatego też stanowi znakomite uzupełnienie instalacji grzewczej w pomieszczeniu. Warto zatem mniej więcej określić, jaka będzie dodatkowa moc grzewcza w salonie po wstawieniu do niego biokominka. W tym przypadku wiele zależy także od tego, jaka jest regulacja płomienia w urządzeniu. Nastrojowy, subtelny płomień wyemituje z pewnością mniej ciepła niż silny ogień. 

Biokominek na ścianie pod telewizorem

Nie ulega wątpliwości, że telewizor to jeden z tych elementów salonu, które najczęściej montuje się na ścianie w tym pomieszczeniu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pod telewizorem zamontować dodatkowo wiszący biokominek, który będzie stanowił doskonałą alternatywę dla tego elektronicznego urządzenia. Czy może być coś bardziej relaksującego niż ciepły blask ognia podczas długich zimowych wieczorów?

Zalety użytkowania biokominka

Największy atut biokominka to jego uniwersalność. Można go zamontować praktycznie w każdym salonie, bez względu na to, jaka jest jego aranżacja czy dominujący styl. 

Biokominek jest wyjątkowo prosty w obsłudze oraz montażu. Można go z łatwością umieścić w dowolnym miejscu salonu, a gdy zajdzie taka potrzeba szybko przestawić. Biokominki dostępne w ofercie Ferretti zostały zaprojektowane w taki sposób, aby stanowiły gustowną dekorację każdego salonu, która nadaje mu przytulny, a jednocześnie wyjątkowo elegancki charakter. 

Opublikowano Dodaj komentarz

Piec na pellet koszty ogrzewania

Ogrzewanie domu pelletem cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Związane jest to nierozerwalnie z zaletami, jakie ono oferuje. Przede wszystkim ma on pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo oferuje wysoki komfort użytkowania, jak i nie jest to drogi sposób ogrzewania. Jakie koszty generuje ogrzewanie piecem na pellet i czy naprawdę jest to korzystne rozwiązanie?

Co to jest pellet?

Pellet to paliwo grzewcze zaliczane do biomasy ze względu na swoje naturalne pochodzenie. Stąd też jest to zdecydowanie lepsza alternatywa w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów CO, które zgodnie z obecnymi tendencjami będą z czasem zastępowane innymi źródłami. To paliwo pochodzące z drzew o najlepszej kaloryczności. Ma on postać granulatu, peletu skąd wywodzi się jego nazwa. Jest to odpowiedni rodzaj paliwa do pieców z załadunkiem, dostosowany do wymagań urządzeń grzewczych w tak zwanej 5 klasie.   

Piec na pellet – czy warto go wybrać?

Piece na pellet mają wiele zalet. Jednak ze względu na konieczność dodatkowej inwestycji często odstraszają potencjalnych klientów. Niepotrzebnie, ponieważ wydatek poniesiony przy jego zakupie szybko się zwraca ze względu na wysoką ekonomię i jakość grzania. Piec na pellet nie wymaga od nas w zasadzie żadnej obsługi. Ogranicza się ona do uzupełnienia podajnika o pellet i wybranie interesujących nas ustawień działania. 

Ekologiczne piece na pellet naszej marki powstają tylko z wysokiej jakości stali o odpowiedniej grubości. Dzięki temu są one w pełni odporne na różnego rodzaju uszkodzenia czy negatywne działanie wysokich temperatur. Jedną z największych zalet ich zastosowania jest zdecydowanie niski koszt ich użytkowania. Oznacza to, że możemy znacznie ograniczyć koszty poniesione na ogrzewanie przy jednoczesnej wysokiej wydajności niezależnie od panujących warunków. 

Jaki piec na pellet wybrać?

Małe piece o wartości 6kW będą odpowiednie w przypadku mniejszej ilości miejsca – do 70 m2. Piece stalowe na pellet 8kW pozwolą nam ogrzać dom o powierzchni nawet 85 m2. Piec stalowy na pellet z płaszczem wodnym to dobre rozwiązanie do podłączenia instalacji grzewczej w domu. Poradzi sobie on także w większych metrażach powyżej 100m2. Wszystkie z nich znajdziesz w naszej ofercie produktowej. 

Ceny za pellet 

Ceny za tonę pelletu plasują się na poziomie około 500-1000 zł za tonę surowca. Duży rozstaw cen spowodowany jest różnicą w wydajności czy rodzajem oferowanego paliwa. Pellet sosnowy to koszt sięgający nawet 900 zł za tonę.  Ceny za biomasę są jednak o wiele bardziej atrakcyjne w porównaniu do tradycyjnych form. Jednak ze względu na niższą wartość opałową koszt ogrzewania może okazać się zbliżony. Jest to natomiast rozwiązanie w pełni ekologiczne, dzięki któremu wspieramy środowisko i świeże powietrze. Pellet jest naturalnym paliwem, uzyskiwanym z odpadów drzewnych poddawanych procesowi prasowania pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu jest on bardzo skoncentrowany. W wyniku spalania pelletu uzyskujemy energię grzewczą na poziomie około 4,6 kWh. 

Koszty ogrzewania pelletem 

Aby obliczyć koszty ogrzewania pelletem, musimy przeanalizować indywidualne parametry danego budynku. Dane te pozwolą nam oszacować potrzebną ilość surowca grzewczego. Na jego ilość wpływ mają kwestie takie jak między innymi:

  • m2 budynku,
  • stopień izolacji budynku,
  • rodzaj pieca,
  • wydajność i jakość pelletu, 
  • temperatura i warunki zewnętrzne.

Do ogrzania domu o powierzchni około 100 m2 w nowym budownictwie o wysokiej izolacji wystarczającą ilością będą dwie lub trzy tony dobrej jakości pelletu. Natomiast w przypadku większego metrażu, powyżej 100 m2, i słabej izolacji termicznej, potrzebna będzie nam o wiele większa ilość biopaliwa. W czasie sezonu grzewczego możemy potrzebować nawet 5 ton pelletu. 

Zalety ogrzewania pelletem 

Piec na pellet to rozwiązanie w zasadzie niewymagające obsługi. Modele z podajnikiem o wysokiej pojemności po zasypaniu mogą pracować nawet przez tydzień bez konieczności uzupełniania. Modele te są w pełni automatyczne, niewymagające ręcznego podpalania, ponieważ wszystko odbywa się z pomocą specjalistycznych grzałek.  Piec na pellet zasilany paliwem odnawialnym to rozwiązanie bardzo przyjazne dla środowiska.

W przeciwieństwie do węgla kamiennego nie ma obaw co do jego zasobności i wyższej ceny za pellet w przyszłych latach. Piece na pellet cechuje niska ilość wytwarzanego popiołu. W porównaniu do tradycyjnych form ilość odpadów po spaleniu jest minimalna. Dodatkowo można wykorzystać je jako naturalny nawóz. Oprócz małej ilości popiołu generuje także niską ilość spalin i substancji smolistych, dzięki czemu jest to rozwiązanie przyjazne środowisku. 

Czy warto zdecydować się na montaż pieca na pellet?

Piec na pellet jest zdecydowanie przyszłością ogrzewania. To ekologiczne i w pełni odnawialne źródło energii o niskich kosztach eksploatacyjnych. Stąd też ciągle rosnąca popularność tego typu rozwiązań. Warto zadbać o zakup dobrej jakości pieca na pellet, który posłuży nam bezawaryjnie przez wiele lat. W poszukiwaniu solidnych i trwałych produktów w korzystnych cenach sprawdź naszą ofertę i wybierz dla siebie idealny piec na pellet.